تبلیغات
پایگاه خبری معماری چهار باغ( آموزشكده سما كرج) - مطالب هفته اول مرداد 1390

مسابقه طراحی سر در ورودی شهر مشهد (محور نیشابور)

پنجشنبه 6 مرداد 1390  10:36 ق.ظ

 

 
معاونت شهرسازی و معماری
مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری
 
 
 
 
آیین نامه اجرایی مسابقه
طراحی سردر ورودی شهر
شهرمشهد (محور نیشابور)

ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:پنجشنبه 6 مرداد 1390 | نظرات() 

فراخوان مسابقه سراسری طراحی مبلمان شهری

پنجشنبه 6 مرداد 1390  10:32 ق.ظ

 

مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد در راستای بهبود خدمت رسانی به زائرین و مجاورین حضرت رضا(ع)، اولین مسابقه سراسری طراحی مبلمان شهری مشهد مقدس را برگزار می‌نماید.
به این وسیله از دانش‌آموختگان و دانشجویان رشته‌های طراحی‌صنعتی و معماری سراسر كشور برای شركت در این مسابقه دعوت به‌عمل می‌آید.
موضوع مسابقه:
مسابقه برای طراحی 9 موضوع زیر برگزار می‌گردد.
- آبخوری
- باجه تلفن
- پاركینگ دوچرخه و موتور سیكلت
- تابلوهای اطلاع رسانی و مسیرهای شهری (تابلو نام میادین، بلوارها و سایر معابر شهری)
- روشنایی (معابر، پاركها و...)
- سطل زباله
- كیوسك مطبوعات
- گلجای
- نشستنگاه (نیمكت، سكو، صندلی و...)

ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:پنجشنبه 6 مرداد 1390 | نظرات() 

مسابقه بین المللی دانشجویی

پنجشنبه 6 مرداد 1390  10:29 ق.ظ

عنوان: فرودگاه آینده


حوزه: بین المللی دانشجویی
تاریخ فراخوان: 1390/08/09
مهلت ارسال آثار: 1390/10/10
میزبان: Fentress Global Challenge
وب سایت: http://www.fentressarchitects.com/aof/
توضیحات تکمیلی: Fentress Global Challenge: “Airport of the Future” Student

Fentress Global Challenge یک رقابت سالانه بین المللی است که برای تعامل با دانش آموزان در سراسر جهان در کشف امکانات طراحی آینده در معماری عمومی ایجاد شده . موضوع مسابقه هر ساله تغییر می کند تا منعکس کننده مسائل جاری باشد . برای سال 2011 ، از دانشجویان سراسر جهان دعوت شده تا فرودگاه آینده را پیش بینی کنند .
این مسابقه جهانی بری تمامی داشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین فارق التحصیلان 2011 باز می باشد .
نوآوری تکنولوژیک و انتظار جامعه شناختی دائمأ در طراحی نقش بسزایی دارند و فرودگاه ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند . این رقابت امکان تصور در طراحی فرودگاه را به نمایش می گذارد . هدف شما پیشبرد در مفهوم آنچه آینده می تواند باشد ، است . این یک مقصد هیجان انگیز و بی حد و حصر است .

شرکت کنندگان به بررسی موضوع به روش های گوناگون تشویق می شوند و عناصر چند لایه ، از جمله شهر نشینی ، جهانی شدن و نوآوری در مواد ، فن آوری ها ، زیبایی شناسی ، انعطاف پذیری ، امنیت ، سازگاری و تجربه مسافر از curbside to airside ، باید در نظر گرفته شود .

1st Place
US$10,000 prize and a certificate (US$10,000 prize includes US$3,000 cash, 4 week paid internship at Fentress Architects, airfare and lodging)

2nd Place
US$1000 cash prize and a certificate

3rd Place
US$500 cash prize and a certificate

More information can be found at www.fentressarchitects.com/aof

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

رستوران کوه تیانمن از Liu Chongxiao

پنجشنبه 6 مرداد 1390  10:27 ق.ظ


این رستوران فولادی و شیشه ای مثلث شکل در کنار یک رودخانه در تنگه های جنگلی در جنوب چین قرار گرفته . رستوران کوه تیانمن Tianmen Mountain توسط Liu Chongxiao طراحی و از پانل های مثلثی از الوار های چوبی متناوب و نوارهای شیشه ای ساخته شده که به مشتریان منظره ای از چشم انداز اطراف را تقدیم می کند . ساختمان توسط پایه های فولادی از زمین بلند شده تا از جاری شدن سیل و صدمه به ساختار جلوگیری کند و همچنین از طریق پله های خارجی دسترسی به رودخانه ایجاد کند . کوه تیانمن یک پارک جنگلی ملی در نزدیکی شهر Guilin شکل می دهد و شامل یک معبد تاریخی نیز است . کانسپت طرح ، ایجاد تجربه ای منحصر به فرد از طریق ترکیب محیط طبیعی با مرز سطحی ساخته شده توسط انسان بود . فضای داخلی با مساحت 627 متر مربع شامل فضای خوردن ، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشد .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:پنجشنبه 6 مرداد 1390 | نظرات() 

جایزه طراحی باغ اِسلنت 2011

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:34 ق.ظ

عنوان: جایزه طراحی باغ اِسلنت 2011


حوزه: بین المللی حرفه ای
تاریخ فراخوان: 1390/06/11
مهلت ارسال آثار: 1390/06/11
میزبان: slant
وب سایت: http://www.slant.eu/
توضیحات تکمیلی: در جولای ، ما دومین مسابقه خود را راه اندازی می کنیم و در این دوره ، رقابت برای همه می باشد و موضوع ، طراحی یک باغ برای یک اقامت و مکان خصوصی است .

یکبار دیگر ، ویژگی های کلیدی این مسابقه این است که پروژه مورد سوال یک " پروژه مجازی virtual project " است که به طور خاص برای این مسابقه ایجاد می شود .

طرح شما به همراه یک پلان ثابت خانه ، در یک منطقه تعریف شده است و جدا از آن شما آزاد هستید که هر تصمیم دیگری بگیرید . به عنوانم مثال ، شما می توانید مکان های جهانی برای باغ مجازی انتخاب کنید و پس از آن شما می توانید انتخاب کنید که چه تنظیمات و وضع ظاهری خواهد داشت . ممکن است برخی موقعیت های شهری را ترجیح دهند در حالی که دیگران ممکن است یک مکان روستایی را انتخاب کنند . باغ شما می تواند در مرکز شهر ، در حومه شهر ، بر روی کوه ، کنار دریا ، در بیابان و ... باشد که شما باید آن را انتخاب کنید . پروژه شما ممکن است چشم انداز هایی به زمین های اطراف / فضای شهری ذاشته باشد که شاید شما مایل به بهره برداری از آن باشید و یا شاید مایل به تمرکز بر روی باغ بوده و تنها چشم انداز باغ را داشته باشید .

همانطور که گفته شد ، طرح خانه ثابت بوده و به هیچ وجه قابل تغییر نیست . همچنین محدوده و مرز های زمین نمی تواند تغییر کند ، اما با این حال شما آزاد هستید که انتخاب کنید که خانه در چه ارتفاعی قرار می گیرد و خطوط و جهت سایت چگونه خواهد بود .

درخواست ما از شما تنها یک ارائه از طرح کلی شماست ، اما شما آزاد هستید که نقشه ها و گرافیک های بیشتری در حمایت از طرح خود ارائه دهید .
شما می توانید به صورت فردی یا گروهی از 2 تا4 نفره در این رقابت شرکت کنید .

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

فراخوان ارسال مقاله به همایش مهندسی عمران

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:33 ق.ظ


علاقه مندان برای ارسال مقاله به سومین همایش ملی مهندسی عمران تا 20 دی ماه مهلت دارند.

 دبیر علمی همایش، مهندسی سازه و مکانیک کاربردی، دینامیک سازه و مهندسی زلزله، مهندسی محیط زیست، مهندسی و مدیریت منابع آب، مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل، راه و ترافیک، مدیریت ساخت، فناوری‌های نوین در مصالح ساختمانی، فناوری اطلاعات در مهندسی عمران را از محورهای این همایش اعلام کرد. ریاحی افزود: علاقه مندان برای ارسال مقاله و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی http://seminar.iaukhsh.ac.ir مراجعه کنند. سومین همایش ملی مهندسی عمران چهارم اسفند در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برگزار می شود. اولین و دومین همایش ملی مهندسی عمران سال های 1388 و 1389 نیز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر برگزار شد.


نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

بازسازی زادگاه علی شریعتی

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:32 ق.ظ

http://static.panoramio.com/photos/original/48846731.jpg

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار از مرمت خانه محل تولد دکتر علی شریعتی در روستای زادگاهش کاهک از توابع بخش داورزن خبر داد.

حشمت‌الله متین‌فر با اشاره به اینکه خانه دکتر علی شریعتی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و متولی این خانه نیز اداره میراث فرهنگی است، اظهار داشت: بازسازی این بنا از اول تیر ماه سال جاری، با هزینه‌ای بالغ بر 10 میلیون تومان که 5 میلیون آن مشارکتی و 5 میلیون دیگر آن نیز توسط میراث فرهنگی هزینه شده در حال انجام است.
وی افزود: مرمت نما، نازک‌کاری ایوان ورودی، تجهیز پایه‌ها و پی بنا به اتمام رسیده و در حال حاضر مرمت و بازسازی این خانه تاریخی در مرحله سفیدکاری اتاق‌هاست.
متین‌فر ابراز امیدواری کرد در صورت تخصیص مجدد اعتبارات، مرمت و بازسازی 50 درصد این خانه تاریخی که شامل ایوان ورودی و اتاق‌ها‌ست به زودی به اتمام برسد.
قدمت این بنای تاریخی متعلق به دوره پهلوى اول است.  زادگاه علی شریعتی واقع در روستای کاهک در تاریخ 2/5/82 به شماره 9591 از طرف اداره میراث فرهنگی به ثبت آثار تاریخی رسید.نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

بازسازی مسجد جامع گلپایگان

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:30 ق.ظ

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2005/08/142767_orig.jpg

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان با اشاره به اینکه این مسجد در سال 1319 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است گفت: برای مرمت و بازسازی این اثر تاریخی افزون بر 250میلیون ریال هزینه شده است. نوبخت افزود: برای حفظ این بنای تاریخی مذهبی، درهای قدیمی، سر در ورودی مسجد و بند کشی دیواره های مسجد مرمت شد. این مسجد در سال 508 هجری قمری و در دوران حکومت ابوشجاع محمدبن ملکشاه سلجوقی بنا شده‌است.

مسجد جامع گلپایگان به دستور ابونصر ابراهیم بن محمد بن ابراهیم بابا عبدالملک ساخته شده و نام این شخص در دو جای مسجد، یکی در کتیبه دور گنبد و دیگری در حاشیه محراب درج شده‌است. مساحت این مسجد هزار و هشتصد متر مربع با صحن و شبستان وسیع و گنبد بزرگ آجری است. ازخصوصیات مسجد و گنبد آن دارا بودن کتیبه‌های آجری متعدد و تزئینات فراوان دوره سلجوقی است. در شهرستان گلپایگان 200 اثر تاریخی وجود دارد که 25 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

موزه هنری الی و ادیت براد ـ زاها حدید؛ کمپوزیسیون باز تکه پوسته های شفاف

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:16 ق.ظ


دانشگاه ایالتی میشیگان با تعیین كردن چند معمار مشهور،رقابتی را جهت طراحی موزه موزه هنری الی و ادیت براد ترتیب داد كه باقضاوت ژزف جیوانی همراه بود.در مرحله نیمه نهایی 10طرح ازمیان 30طرح ابتدایی انتخاب شدوسپس 5 طرح برگزیده به فینال راه یافت.ودرپایان یك طرح باانتخاب داوری به عنوان طرح برتر برگزیده شد.هدف پروژه ارائه طرحی بود كه مبتنی برایده ای باشدكه با استفاده از آجر طرحی گوتیك و انتزاعی به نمایش بگذارد.بطوری كه نماد وسمبلی برای سیر تكاملی طراحی های نسل بعدباشد.درعین حال طراحی باید نگاهی احترام آمیز به مسیر طراحی های قدیم تاجدیدداشته باشدومتناسب با طبیعت ودرختان باغ نیز باشد.


زاها حدید

این موزه با یك طراحی مدرن و امروزی ارائه شد. طرحی كه ساختمان رابه سه سطح تقسیم كرده كه عبارتند از مركز آموزش-موزه-كافه رستوران و بخش كارمندان. مساحت تحت پوشش این پروژه 18000 پا بوده و4100 پا نیز زیر بنا دارد و در ساخت آن از مصالحی چون:فولاد، بتون، آلومنیوم و شیشه های بخش بیرونی استفاده شده است. این موزه با هدف توسعه دیدگاه بازدید كنندگان نسبت به شرایط آینده و ایجاد مركزی برای آموزش و خلاقیت و استعداد یابی نسل آینده و همینطور كمك به رشد اقتصادی میشیگان بنا نهاده شده است.و درنهایت زاها حدید با ارائه این اثر برنده رقابتی شد كه در سال 2007 اعلام شده بود و برای طرحی كه بر روی مدرنیته،و امروزی بودن تمركز داشته باشد مبلغ 26 میلیون دلار اختصاص داده بودادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

توسعه موزه سان تلمو

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:03 ق.ظ


در گسترش موزه در سن سباستین San Sebastian که نشان دهنده نتیجه یک روند طولانی از تغییرات پی در پی است ، پوسته آلومینیومی سوراخ دار استفاده شده که توسط استودیو اسپانیایی Nieto Sobejano Arquitecos طراحی گردیده . بلوک دو طبقه جدید ، که دیوار عقبی آن در لبه تپه قرار دارد ، در یک زاویه مستقیم و عمودی کشیده شده تا به موزه san telmo منتقل شود . راه پله به بالای بلوک صعود کرده و به بازدیدکنندگان اجازه قرار گرفتن بالاتر از سقف و رو به چشم انداز می دهد . توسعه موزه دارای گالری هایی برای نمایشگاه های موقت و همچنین سالن اجتماعات ، کتابخانه ، مناطق آموزشی ، رختکن ، مغازه و کافه تریا است .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 5 مرداد 1390 | نظرات() 

موزه ریورساید از معماران زاها حدید

چهارشنبه 5 مرداد 1390  10:02 ق.ظ


معماران زاها حدید پروژه موزه ریورساید در گلاسکو – اسکاتلند – را با سقفی زیگزاگ شکل و پوشیده شده از فلز روی به اتمام رساندند . ساختمان با نمای براق و 36 متر ارتفاع مشرف به رودخانه کلاید Clyde می باشد . نوارهای نور در داخل ، مانند شکاف های نوری سبز رنگ در قسمت زیرین سقف موجدار به نظر می رسند . موزه ریورساید از نام خود مشتق شده و طراحی آن از شهر به رودخانه جریان می یابد و نماد یک رابطه پویا است که موزه صدای اتصال شهر به رودخانه و همچنین انتقال از یکی به دیگری می باشد .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 5 مرداد 1390 | نظرات() 

طراحی میدان

چهارشنبه 5 مرداد 1390  09:56 ق.ظ  طراحی میدان
    عنـــــــوان درس : روستا
    نـــــام استــــــاد : آرش بصیرت
    دانشــــــــــــگاه : آزاد اسلامی واحد مرودشت
    تاریـــــخ ثبــــــت : 1390/05/03
    تعــــــــداد بازدید : 11
    محــــدوده سنی : 20_21
    نــــوع کاربـــــری : فرهنگی
    همـــــکاران طرح : فاطمه مجیدی مهر-فاطمه ابراهیمی-زهره زارع-مرضیه نصیری-محمدرضا مختاری
    استاد : آرش بصیرت


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 5 مرداد 1390 | نظرات() 

Graduate Architecture Award

سه شنبه 4 مرداد 1390  12:24 ب.ظ

عنوان: Graduate Architecture Award


حوزه: بین المللی دانشجویی
تاریخ فراخوان: 1390/06/09
مهلت ارسال آثار: 1390/06/09
میزبان: GraduateArchitecture.com
وب سایت: http://graduatearchitecture.com/
توضیحات تکمیلی: GraduateArchitecture.com مفتخر است تا جایزه سالانه معماری تحصیلات تکمیلی را ارائه نماید . هدف ما ایجاد یک جامعه آنلاین برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته معماری برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و آموختن از یکدیگر است . اجازه دهید صدای شما بر روی پلت فرم معماری ما شنیده شود . امروز به صورت رایگان ثبت نام کنید .

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

معماری صدر مسیحیت

سه شنبه 4 مرداد 1390  12:09 ب.ظ

- امپراتور رم كنستانتین در سال 312میلادی مسیحیت را پذیرفت

- برای اداره بهتر امور امپراتوری به دو بخش غربی (پایتختی رم)و شرقی (پایتختی كنستانینوپل)دو پاره شد

- امپراتوری رم شرقی بین سالهای 330تا390م به وجود امد وتا سال 1453م (یورش عثمانی ها)دوام یافت.

- در دوران امپراتوری(ژوستی نین)كه نخستین عصر طلایی هنر بیزانس خوانده شده دوباره شاهد یكپارچگی سرزمین رم هستیم.

- پس از ژوستی نین جدایی سیاسی و   دینی در میان دو امپراتوری (شرقی و غربی)منجر به جدایی هنری نیز گردید

- بر خلاف امپراتوری رم امپراتوری بیزانس به تداوم مرحله ینهایی تمدن باستانی خود ادامه داد

- امپراتورگالریوس( Galerius ) در سال 311م مسیحیت را به رسمیت شمرد و در سال 312م در دوره كنستانتین مسیحیان اجازه ی ساختن كلیسا را بدست اوردند.

- اغاز ساخت نخستین كلیساهای صدر مسیحیت تقلیدی از باسیلیكاهای رمی بود و به كلیسای كشیده معروف است.

- طرح باسیلیكا ابتدا شامل یك اتریوم   (atrium) جلو خان روباز چهار طرف ساخت است و نقشه بنای ان در برگیرنده دو راهروی باریك كناری و یك راهروی پهن (صحن) میانی می باشد.بام شیبدار صحن معمولا" بلندتر بوده تا با اختلاف سطح سقف نور طبیعی ان تامین شود. رفته رفته بازویی ها عمود بر صحن اصلی شكل صلیبی كلیسا را به ارمغان می اورد.

- استفاده از بتن رمی   وسنگ های تزئینی و موزاییك ورنگ ونور و نقاشی به طرح باسیلیكا افزوده می گردد تانخستین كلیساهای صدر مسیحیت پدید ایند. – دو كلیسای صدر مسیحیت به نام سن پیترو (st pietro) و st clement) ) از نوع باسیلیكایی و كشیده اند و كلیسای سن لورنزو و كلیسای سانتاكوستانستا از نوع پلان دایره وار و متمركز در وسط میباشند.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:سه شنبه 4 مرداد 1390 | نظرات() 

آسیب‌پذیری آجرهای سی‌وسه پل

سه شنبه 4 مرداد 1390  11:48 ق.ظ

http://rib.iut.ac.ir/images/esf4.jpg
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان با بیان این‌که سی‌وسه پل از نظر سازه و استحکام هیچ مشکلی ندارد، گفت: مشکل اصلی این پل آسیب‌پذیری آجرهای آن در برابر بارندگی‌های اسیدی در چند سال گذشته و همچنین نوشتن یادگاری با اسپری، ذغال و گچ روی دیوارهای آن است.

ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برج کانتون

سه شنبه 4 مرداد 1390  11:32 ق.ظ


برج کانتون با ارتفاع 600 متر در گوانگژو -چین – واقع شده و طرح آن مقام اول مسابقات "seeking a new proposal for the plot of land 2004" را کسب کرده است . ساختار مکان های دیدنی برج – که هدف آن طراحی پیچیده و در عین حال حفظ هویت ساده آن است – به بررسی شکل های جدیدی می پردازد در حالی که در همان زمان فن آوری های ساختمان کنونی را به چالش کشیده و به آن اجازه میزان بالاتری از پیچیدگی و آزادی را می دهد . برخلاف اکثر آسمان خراش ها که تمایل به حمل کردن ویژگی های مردانه دارند – زاویه ای ، سنگین ، ساده و بر اساس تکرار – طراحی برج کانتون توسط فرم های بلند ، باریک ، خوشایند و بخشنده به تقلید از صفات یک زن ، تعریف شده است .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:سه شنبه 4 مرداد 1390 | نظرات() 

مسابقه طراحی نشان

دوشنبه 3 مرداد 1390  11:17 ق.ظ

http://tua.ir/images/idoblog/upload/62/triennial.jpg
كمیتة برگزاری سه سالانة معماری ایران" در كانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، طراحی نشان این سه سالانه را به مسابقه گذاشته است. شركت در این مسابقه برای عموم هنرمندان و دانشجویان آزاد است و مهلت ارسال آثار، 9 مهر 1390 می‌باشد.
برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ تلفن 77503385 تماس بگیرید.


نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:دوشنبه 3 مرداد 1390 | نظرات() 

انتشار کتاب مبانی نظری معماری

دوشنبه 3 مرداد 1390  11:02 ق.ظ

کتاب «مبانی نظری معماری» نوشته ملک طباطبایی توسط انتشارات فاطمی منتشر شد.

هدف این کتاب پاسخگویی به نیاز دانشجویان به منظور شناخت ماهیت معماری است و در آن عوامل تاثیرگذار بر معماری مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب شامل 6 بخش است که عبارتند از: مبانی نظری معماری و نگرش‌های مختلف آن، پاره‌ای از عوامل تاثیرگذار در معماری، ماهیت رشته معماری و آموزش معماری، طراحی معماری، فرآیند طراحی و مولدهای طراحی، فپای تصوری مطلوب، فضا، اجزا و عناصر آن و اصول فضاسازی و انواع نقد، بررسی و تحلیل است. این کتاب 184 صفحه‌ای مصور در شمارگان 2000 نسخه و با بهای 9500 تومان راهی بازار نشر شده است.


نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

مجتمع مسکونی ویلاشهر میگون در تهران

دوشنبه 3 مرداد 1390  10:55 ق.ظ


آب و هوای پاک میگون ، مناظر بدیع ، نزدیکی آن به تهران و دسترسی آسان به پیست شمشک در ظرف چند سال منطقه میگون را به یک جاذبه و محل تردد شهروندان تهران تبدیل خواهد کرد. سه قطعه زمین در این منطقه ، هر یک به ابعاد 28* 14 متر، محل احداث یک مجتمع مسکونی بوده است. توجه به منظره های مطلوب موجود ، استفاده مناسب از شیب ، جهت گیری منسب ساختمان و طرح کارآمد معمارانه ، به عنوان چالش های مهمی در هر پروژه ای در این منطقه ظاهر می شود. با این حال ، چالش اصلی برای تیم طراحی این پروژه ، فقدان زیربنای مناسب برای توسعه پایدار و مقررات ساخت و ساز مناسب در منطقه و در نتیجه ساخت و ساز ساختمان مشابه به آن در تهران بود. در مرکز توجه گروه طراحی، خلق ساختمانی که در هماهنگی کامل با ویژگی های منطقه بوده، قرار داشت که بتوان از آن به عنوان مدلی برای ساخت و ساز اصولی در منطقه یاد کرد از این رو در نهایت تیم طراحی به دستورالعمل های زیر رسید: -- اجتناب از استفاده از عناصر و ملحقات اضافی ساختمان تا تداوم خط دید در منطقه حفظ گردیده و همچنین اختلالی در گردش هوای طبیعی بوجود نیاید ؛ -- واحد ها از خیابان عقب نشینی داشته باشند تا علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز هر واحد ورودی مناسبی نیز برای آنها فراهم گردد.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

ساختمان اداری ECA/OAI

دوشنبه 3 مرداد 1390  10:54 ق.ظ


راه پله به طور مارپیچ از پشت فضای مشبک بیرونی این دفتر در مرکز Vevey – سوئیس – توسط شرکت سوئیسی Personeni Raffaele Scharer قابل مشاهده است . ساختمان ECA/OAI شامل پنج سطح از فضای اداری ، مشرف به یک بام سبز بر روی پاسنگ طبقه همکف است . این پاسنگ شامل یک لابی ورودی و کافه می باشد که همچنین می تواند توسط ساختمان های همسایه دسترسی داشته باشد . ساختمان اداری جدید با پنج طبقه یک باغ سقف بدون محصور کردن آن را تشکیل می دهد و از یک پانورامای بصری گسترده در شهر و کوه حمایت می کند .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برج کِلَود ؛ کشف پیوند های درونی بین منظر و فضای آکوستیک

دوشنبه 3 مرداد 1390  10:47 ق.ظ


برج کلود cloud ، یک پاویون برای برگزاری کنسرت در فضای باز در زمین های قلعه Grafengg با 250 سال قدمت ، نزدیک شهر وین – اتریش – است که توسط معماران نکست اینترپرایز next ENTERprise طراحی شده . آتریوم ، افسردگی موجود در منطقه را اشغال کرده و با حفاری بیشتر بر آن تأکید شده . بازدیدکنندگان از طریق یک برش راهرو به تپه ای کوچک وارد آتریوم می شوند . سالن دارای 1670 صندلی با 300 فضای نشستن اضافی بر روی چمن است در حالی که صحنه می تواند فضایی برای یک ارکستر 200 نفره فراهم کند . سقف صحنه اجرا با 23 متر ارتفاع از فولاد و شیشه ساخته شده و آسمان و درختان اطراف را منعکس می کند . این سالن کنسرت در طول جشنواره تابستانی و همچنین به عنوان جاذبه گردشگری استفاده می شود .


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:دوشنبه 3 مرداد 1390 | نظرات() 

کلوسئوم (روم)

یکشنبه 2 مرداد 1390  02:09 ب.ظ

نوع مطلب :معماری معاصر ،


نوشته شده توسط: مرتضی نیک فطرت | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

اطلاعیه انجمن مفاخر معماری ایران جهت دریافت گواهی مشارکت در هم اندیشی

یکشنبه 2 مرداد 1390  01:44 ب.ظ

از افرادی که در جلسات هم اندیشی دوره ششم انجمن مفاخر معماری ایران (از تاریخ 89/1/1 الی 89/12/29 ) حضور داشته اند دعوت می شود ، جهت دریافت گواهی مشارکت خود در جلسات ، روزهای چهارشنبه از ساعت 16 الی 19 در محل تشکیل جلسات به آدرس موزه هنر امام علی سرسرای نور، خیابان ولیعصر، چهارراه نیایش، خیابان اسفندیار، شماره 35 مراجعه نمایند.


اطلاعات بیشتر:http://www.ammi.ir/

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

عکسهایی دیدنی از کاخ موزه چهلستون اصفهان

یکشنبه 2 مرداد 1390  12:00 ب.ظ


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:یکشنبه 2 مرداد 1390 | نظرات() 

میز ناهار خوری محرک+عکس

یکشنبه 2 مرداد 1390  11:59 ق.ظتنها چیزی که میز ناهار خوری زیر را از دیگر میزها متمایز می کند مکانیک بی نظیر آن می باشد. این میز توسط شرکت Wouter Scheublin طراحی شده است که علاقه خاصی به ساخت وسایل محرک دارد قفسه کتاب محرک نیز یکی دیگر از محصولات این شرکت می باشد. این میز ناهار خوری از چوب گردو ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده که اگر آن را هل دهید شروع به حرکت کردن همانند راه رفتن یک جاندار می کند.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

هتل در روستای کندوان نزدیک تبریز

شنبه 1 مرداد 1390  10:22 ب.ظ


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:شنبه 1 مرداد 1390 | نظرات() 

یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

شنبه 1 مرداد 1390  02:31 ب.ظ

http://shabanews.ir/system/news/1389-5-18/5542622.jpg

زمان برگزاری: 7-4 مرداد 1390
برگزارکننده: اتاق تعاون مرکزی ج.ا.ا
مکان برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران
وب سایت: www.iranconfair.ir
تلفن: 02122662847


نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:شنبه 1 مرداد 1390 | نظرات() 

کاشی های مسجد جامع یزد تعویض شد

شنبه 1 مرداد 1390  02:21 ب.ظ

http://ghoolabad.com/media2%5Cimage%5Cyazd_great_jame_mosque_before_after_repair_vaziri.jpg


مسجد جامع یزد که به واسطه ذوق منحصر بفرد معماری به ویژه در زمینه کاشی کاری شهرت جهانی یافته است، امروز کاشی های قدیمی و ارزشمند خود را از دست داده و از این پس در لباس کاشی های ماشینی جدید خودنمایی می کند.

کاشی های مسجد جامع یزد به ویژه در مناره ها و گنبد مسجد، چشم هر بیننده ای را خیره می کند و به واقع اوج هنر کاشیکاری ایرانی را به نمایش می گذارد. اما برخی منابع آگاه اعلام کردند که کاشی های مسجد جامع یزد که قرار بود مرمت شود، به طور کل تعویض شد و کاشیهای ماشینی جایگزین آن شده است.

 

کاشیهای قدیمی مسجد جامع یزد تماما کار دست بوده و توسط اساتید کاشی کاری در سالها پیش انجام شده است. این کاشیها پس از جدا شدن کامل از مناره ها به اداره میراث فرهنگی استان یزد منتقل شده است. اما حکایت ترمیم مناره ها و گنبد مسجد که در نهایت به تعویض کامل کاشیها رسید به همین جا ختم نشد و ترمیم گلدسته ها بدون توجه به بدنه پایینی آن سبب تخریب بخشی از این بنای تاریخی شده است.

همین منابع اعلام کرده اند: ترمیم بنا دیگر از دست استادکاران یزدی خارج است و میراث فرهنگی چشم انتظار گروهی از مرمتگران اصفهانی هستند. پیگیریها در مورد وضعیت مسجد جامع و علت تعویض کاشیها تاکنون به سرانجام نرسید و امکان برقراری ارتباط با فلاح نژاد، مسئول امور مرمتی اداره میراث فرهنگی و مدیرکل این اداره میسر نشد.ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

ثبت جهانی باغ عباس‌آباد بهشهر

شنبه 1 مرداد 1390  02:17 ب.ظ

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/mehdiahmadi/Park%20Mellat%202.JPG

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران گفت: باغ تاریخی عباس‌آباد در شهرستان بهشهر و نمک‌آبرود در چالوس، بیشترین بازدید مسافران تابستانی را در نیمه‌ی نخست تیرماه داشتند.

اسدالله محمدپور بیان کرد: در نیمه‌ی نخست تیرماه، 379هزار و 146 نفر در استان مازندران اقامت داشتند و بیشترین بازدید مسافران از منطقه‌ی نمک‌آبرود با 405هزار و 620 نفر‌، پلاژ حسینی (از طرح دریا) با 776هزار و 438 نفر و باغ تاریخی عباس‌آباد با 108هزار نفر بود. وی همچنین میزان بازدیدهای نظارتی را 363 مورد اعلام و اظهار کرد: 24 مرکز مربوط به گردشگری تشویق‌ شدند، 60 مرکز تذکر و 15 مورد نیز اخطار کتبی گرفتند.

او درباره‌ی باغ تاریخی عباس‌آباد گفت: با جهانی شدن این باغ تاریخی، در نظر داریم جشنی را برای آن برگزار کنیم که زمان آن پس از ماه مبارک رمضان خواهد بود. علاوه بر این، از سال آینده که اعتبارات این پایگاه به سطح ملی تغییر می‌کند، اقدامات ویژه‌ای را برای پایگاه و معرفی این سایت تاریخی انجام می‌دهیم. البته امسال از محل اعتبارات سال‌ 1390، برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است و اقدامات مرمتی و کاوش انجام می‌شود.نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

ارگ بهارستان، میراث درخطر (تصاویر)

شنبه 1 مرداد 1390  02:13 ب.ظ

میراث فرهنگی پیش از این تجاوز نهادهای مختلف به حریم این بنای تاریخی را عامل تخریب بنا عنوان كرد اما هم اكنون آیا با اظهارات بنیاد مستضعفان استان به عنوان مالك این بنا باز هم خواهد توانست تقیصر كوتاهی در انجام وظایف را بر گردن سایر ارگانها بیندازد؟
ارگ بهارستان بیرجند میراث به جا مانده از دوره افشاریه در حالی غزل خداحافظی را سر می دهد كه گزارش های رسانه ها در دو سال گذشته هم نتوانست آن را نجات دهد.ادامه مطلب

نوشته شده توسط: وحید فلاحی | آخرین ویرایش:شنبه 1 مرداد 1390 | نظرات() 

  • تعداد کل صفحات:2  
  • 1  
  • 2